Expedice do kláštera v Teplé

Dne 4. června 2019 se naše septima společně s žáky tercie a s paní učitelkou Malotínovou a Horkou vydala na workshop do kláštera v Teplé.
autor: Mgr. Petr Jelínek
25. 6. 2019

Na místě si nás rozdělili usměvaví průvodci do tří menších skupin. Poté následovala přibližně hodinová prohlídka několika klášterních prostor spolu s menším výkladem mnohaleté historie, kterou je toto místo zahaleno.

Průvodkyně Kateřina Sechovcová se ujala naší skromné skupiny a provedla nás novobarokním obytným křídlem kláštera.  V průběhu prohlídky nám ukázala některé její restaurátorské práce týkající se nástěnných a stropních maleb.  Jak jsme procházeli různými místnostmi, seznámila nás s tzv. iluzivní architektonickou malbou, kterou jsou stěny bohatě zdobeny. Tyto malby, kde hraje hlavní roli především perspektiva, vytvářejí dojem trojrozměrného objektu či prostoru.

Dále nám pověděla něco málo o dějinách. Z jejího výkladu jsme se například dozvěděli, že klášter obývá řeholní komunita, tzv. premonstráti, jejichž nejvyšší z řádu se nazývá opat. V průběhu mnoha let prošel klášter několika stavebními úpravami, a to kvůli těžkému poškození a dlouholetému zanedbávání. V současné době probíhá rekonstrukce celého areálu. Pro veřejnost se zde koná mnoho koncertů, výstav a prohlídek.

Poté následovala přestávka na svačinu, po které čekal všechny skupiny nelehký úkol, se kterým si však všichni hravě poradili. Žáci z tercie měli, dle své představivosti, namalovat variaci na Leonardovo legendární dílo Poslední večeře. My septimáni jsme dostali za úkol vyzdobit našimi malbami venkovní sál.

Zadané úkoly jsme všichni splnili a užili si u toho spoustu zábavy. No a netrvalo dlouho a přišel čas odjezdu. Každý si ale nepochybně z výletu odnesl nespočet zážitků a dojmů.

Tereza Mondeková, septima